Some shop links are affiliate. No extra cost.How does that work?

Beef tenderloin price per kg compared

In October 2026 the average price for beef tenderloin at the 12 online butchers we track is €78.01 per kilo (standard), €259.92 (wagyu) and €100.96 (black angus). MeatCode tracks 81 products from 12 Dutch online butchers, updated several times a week.

Prices per kg in this selection €29.00–€499.12/kg12 shops72 productsLast updated: 1 October 2026

Lowest price per kg per shop

Lowest price per kg for beef tenderloin per shop, from all in-stock products we track. Updated per shop.
ShopLowest €/kgUpdated
InAMood€23.33/kg1 October 2026
BBQuality€34.00/kg1 October 2026
Internetslagerij€37.95/kg1 October 2026
The Meat Boys€44.00/kg1 October 2026
The Meatlovers€44.95/kg1 October 2026
Mastermeat€49.97/kg1 October 2026
Het Vleescentrum€50.00/kg30 September 2026
MeatForMore€50.00/kg1 October 2026
LeJean€53.67/kg1 October 2026
Butchery€53.98/kg30 September 2026
Beef en Steak€62.99/kg1 October 2026
Grutto€93.44/kg1 October 2026
Filter:

Average per kilo: standard €78.01·wagyu €259.92·black angus €100.96

24 products · laagste €/kg eerst

Ossenhaas | reepjes

Ossenhaas | reepjes

inamood.nlBeefossenhaas

Lowest price per kg shown

Within the current selection on MeatCode

€ 29,00/kg
Product price: € 29,00

1000g

Updated: 1-10-2026
Ossenhaas | puntjes

Ossenhaas | puntjes

inamood.nlBeefossenhaas
€ 30,95/kg
Product price: € 32,50

1050g

Updated: 1-10-2026
Ossenhaaspuntjes
2 options

Ossenhaaspuntjes

bbquality.nlBeefossenhaas
€ 34,00/kg
Product price: € 8,50–€ 9,00

250g

Updated: 1-10-2026
Wildrundvlees ossenhaaspuntjes
2 options

Wildrundvlees ossenhaaspuntjes

bbquality.nlBeefossenhaas
€ 35,00/kg
Product price: € 8,75

250g

Updated: 1-10-2026
Ossenhaaspuntjes

Ossenhaaspuntjes

internetslagerij.nlBeefossenhaas
€ 37,95/kg
Product price: € 37,95

1000g

Updated: 1-10-2026
Angus ossenhaaspuntjes La Finca Uruguay
2 options

Angus ossenhaaspuntjes La Finca Uruguay

bbquality.nlBeefossenhaas
€ 38,00/kg
Product price: € 9,50

250g

Updated: 1-10-2026
Ossenhaas | Grasgevoerd rundvlees | Brazilië

Ossenhaas | Grasgevoerd rundvlees | Brazilië

themeatboys.nlBeefossenhaas
€ 44,00/kg
Product price: € 88,00

2000g

Updated: 1-10-2026
Ossenhaaspuntjes Angus

Ossenhaaspuntjes Angus

themeatlovers.nlBeefossenhaas
€ 44,95/kg
Product price: € 8,99

200g

Updated: 1-10-2026
Black Angus ossenhaaspuntjes El Rancho Uruguay
2 options

Black Angus ossenhaaspuntjes El Rancho Uruguay

bbquality.nlBeefossenhaas
€ 46,00/kg
Product price: € 11,50

250g

Updated: 1-10-2026
Ossenhaas - 2x 150 gram

Ossenhaas - 2x 150 gram

mastermeat.nlBeefossenhaas
€ 49,97/kg
Product price: € 14,99

300g

Updated: 1-10-2026
Ossenhaas (per kg)
4 options

Ossenhaas (per kg)

meatformore.nlBeefossenhaas
€ 50,00–€ 54,99/kg
Product price: € 54,99–€ 499,95

1000-10000g

Updated: 1-10-2026
Hele ossenhaas (ca. 2 kg)

Hele ossenhaas (ca. 2 kg)

hetvleescentrum.nlBeefossenhaas
€ 50,00/kg
Product price: € 99,99

2000g

Updated: 30-9-2026
Ossenhaas Uruguay Diepvries
6 options

Ossenhaas Uruguay Diepvries

lejean.nlBeefossenhaas
€ 53,67–€ 53,92/kg
Product price: € 56,35–€ 70,09

1050-1300g

Updated: 30-9-2026
Ossenhaaspuntjes Blonde Aquitaine

Ossenhaaspuntjes Blonde Aquitaine

butchery.nlBeefossenhaas
€ 53,98/kg
Product price: € 26,99

500g

Updated: 30-9-2026
Gemarineerde ossenhaas puntjes
4 options

Gemarineerde ossenhaas puntjes

hetvleescentrum.nlBeefossenhaas
€ 54,98–€ 55,96/kg
Product price: € 13,99–€ 54,99

250-1000g

Updated: 30-9-2026
Ossenhaas | aan ’t stuk
2 options

Ossenhaas | aan ’t stuk

inamood.nlBeefossenhaas
€ 55,00/kg
Product price: € 52,25–€ 57,75

900-1100g

Updated: 1-10-2026
Ossenhaas Nieuw-Zeeland
7 options

Ossenhaas Nieuw-Zeeland

lejean.nlBeefossenhaas
€ 55,00–€ 55,17/kg
Product price: € 79,75–€ 96,55

1450-1750g

Updated: 30-9-2026
Ossenhaas heel zonder ketting
2 options

Ossenhaas heel zonder ketting

bbquality.nlBeefossenhaas
€ 59,50/kg
Product price: € 95,20–€ 101,15

1600-1700g

Updated: 1-10-2026
Ossenhaas
5 options

Ossenhaas

hetvleescentrum.nlBeefossenhaas
€ 59,93–€ 59,99/kg
Product price: € 8,99–€ 59,99

150-1000g

Updated: 30-9-2026
Ossenhaas tournedos

Ossenhaas tournedos

inamood.nlBeefossenhaas
€ 60,00/kg
Product price: € 60,00

1000g

Updated: 1-10-2026
Wildrundvlees tournedos
2 options

Wildrundvlees tournedos

bbquality.nlBeeftournedos
€ 60,00/kg
Product price: € 9,00

150g

Updated: 1-10-2026
Zuid-Amerikaanse Ossenhaas Heel
7 options

Zuid-Amerikaanse Ossenhaas Heel

beefensteak.nlBeefossenhaas
€ 62,99–€ 63,00/kg
Product price: € 69,29–€ 125,99

1100-2000g

Updated: 1-10-2026
Ossenhaas Heel Brazilië Gras
6 options

Ossenhaas Heel Brazilië Gras

themeatlovers.nlBeefossenhaas
€ 66,85–€ 68,14/kg
Product price: € 84,99–€ 116,99

1250-1750g

Updated: 1-10-2026
Angus ossenhaas heel zonder ketting La Finca Uruguay
3 options

Angus ossenhaas heel zonder ketting La Finca Uruguay

bbquality.nlBeefossenhaas
€ 67,95/kg
Product price: € 101,93–€ 115,52

1500-1700g

Updated: 1-10-2026

About beef tenderloin

Beef tenderloin (ossenhaas in Dutch) is the most tender cut of beef. The muscle sits on the inside of the loin, along the backbone, and does almost no work. That makes the meat soft and lean, with a mild flavour. Each animal has only two of them.

Tenderloin prices per kilo vary a lot, mostly for three reasons. The first is which part you buy: a whole tenderloin, the centre cut (chateaubriand), tournedos and tenderloin tips are different products. Tips and strips come from the thin tail end and from what is left when the butcher trims the tenderloin. They often cost a lot less per kilo than tournedos or a whole centre cut. The second is the breed: Black Angus, grass-fed beef and Wagyu cost more than standard beef. The third is the origin, such as Uruguay, Argentina, Ireland, Australia or New Zealand.

Buying a whole tenderloin? Check what is still on it. An untrimmed tenderloin often still has the chain (the thin side muscle) and the silverskin. You cut those off yourself, so you end up with less meat than you pay for. With Wagyu you often see a marbling score (BMS) or a Japanese grade like A5: the higher it is, the more fat runs through the meat. So always compare like with like: tips with tips, tournedos with tournedos.

Related cuts

BBQ planner

Plan a complete BBQ around beef tenderloin

Pick portions per person, build the menu, compare the total price.

→

Frequently asked questions about beef tenderloin

What does beef tenderloin cost per kilo?▾

At the 12 online butchers we track, beef tenderloin costs on average €78.01 per kilo (standard), €259.92 (wagyu) and €100.96 (black angus) in October 2026. Check the table above for the current per-kilo price by shop.

Where can you buy beef tenderloin online?▾

Several Dutch online butchers sell beef tenderloin, including The Meatlovers, BBQuality, Butchery, InAMood and Internetslagerij. On MeatCode you can compare 81 beef tenderloin products from 12 shops, updated several times a week. Check the table above for current per-kilo prices by shop.

What is the difference between tenderloin, tournedos and haasbiefstuk?▾

They are all tenderloin, cut in different ways. Tournedos is a thick, round slice from the middle of the tenderloin. Haasbiefstuk is a thinner steak from the same muscle. Chateaubriand is a thick piece from the middle, enough for two people. A whole tenderloin you portion yourself.

What are tenderloin tips (ossenhaaspuntjes)?▾

Tenderloin tips are small pieces of tenderloin, often from the thin tail end or from what is left when the butcher trims the tenderloin. It is the same tender meat, only in uneven pieces. They work well in a wok, in stroganoff or on skewers, where the shape does not matter. Per kilo they often cost less than tournedos or a whole centre cut.

How do you cook a whole beef tenderloin?▾

Take the tenderloin out of the fridge half an hour ahead and trim off the silverskin. Sear it on all sides in a hot pan or over direct heat on the BBQ. Then finish it in the oven or indirectly on the BBQ to a core temperature of 54 to 56 °C for medium rare. Let it rest for 10 minutes before you slice it.