Some shop links are affiliate. No extra cost.How does that work?

Pork neck (procureur) price per kg compared

In October 2026 the average price for pork neck (procureur) at the 11 online butchers we track is €19.50 per kilo (standard), €41.00 (iberico) and €17.18 (duroc). MeatCode tracks 32 products from 11 Dutch online butchers, updated several times a week.

Prices per kg in this selection €7.60–€84.46/kg11 shops32 productsLast updated: 1 October 2026

Lowest price per kg per shop

Lowest price per kg for pork neck (procureur) per shop, from all in-stock products we track. Updated per shop.
ShopLowest €/kgUpdated
MeatForMore€7.60/kg1 October 2026
The Meat Boys€9.95/kg1 October 2026
LeJean€10.81/kg1 October 2026
Internetslagerij€10.95/kg1 October 2026
BBQuality€12.50/kg1 October 2026
Aalvink€13.08/kg30 September 2026
InAMood€14.00/kg1 October 2026
Mastermeat€20.47/kg1 October 2026
The Meatlovers€24.17/kg1 October 2026
Butchery€24.43/kg30 September 2026
Beef en Steak€26.63/kg1 October 2026
Filter:

Average per kilo: standard €19.50·iberico €41.00·duroc €17.18

24 products · laagste €/kg eerst

Procureur (HEEL - 2,5 KG)

Procureur (HEEL - 2,5 KG)

meatformore.nlPorkprocureur

Lowest price per kg shown

Within the current selection on MeatCode

€ 7,60/kg
Product price: € 18,99

2500g

Updated: 1-10-2026
Procureur (varkensnek zonder been)
4 options

Procureur (varkensnek zonder been)

meatformore.nlPorkprocureur
€ 8,80–€ 9,99/kg
Product price: € 9,99–€ 87,99

1000-10000g

Updated: 1-10-2026
Procureur | Nederlands varkensvlees
2 options

Procureur | Nederlands varkensvlees

themeatboys.nlPorkprocureur
€ 9,95/kg
Product price: € 9,95–€ 19,90

1000-2000g

Updated: 1-10-2026
Varkensnek zonder been | Procureur
15 options

Varkensnek zonder been | Procureur

lejean.nlPorkprocureur
€ 10,81–€ 11,78/kg
Product price: € 10,79–€ 32,39

950-2750g

Updated: 1-10-2026
Varkensprocureur

Varkensprocureur

internetslagerij.nlPorkprocureur
€ 10,95/kg
Product price: € 10,95

1000g

Updated: 1-10-2026
Varkens procureur rollade (1 kilo)

Varkens procureur rollade (1 kilo)

meatformore.nlPorkprocureur
€ 10,99/kg
Product price: € 10,99

1000g

Updated: 1-10-2026
Procureur
11 options

Procureur

bbquality.nlPorkprocureur
€ 12,50/kg
Product price: € 10,00–€ 33,75

800-2700g

Updated: 1-10-2026
procureurlap gekruid 5 stuks

procureurlap gekruid 5 stuks

aalvink.nlSpecialtyprocureur
€ 13,08/kg
Product price: € 8,50

650g

Updated: 30-9-2026
Procureur | aan ’t stuk
2 options

Procureur | aan ’t stuk

inamood.nlPorkprocureur
€ 14,00/kg
Product price: € 19,25–€ 36,75

1250-2750g

Updated: 1-10-2026
Procureurlapje
2 options

Procureurlapje

bbquality.nlPorkprocureur
€ 15,00/kg
Product price: € 3,75

250g

Updated: 1-10-2026
Procureurlapjes gourmet vers

Procureurlapjes gourmet vers

internetslagerij.nlSpecialtyprocureur
€ 15,00/kg
Product price: € 7,50

500g

Updated: 1-10-2026
Procureur Heyde Hoeve
9 options

Procureur Heyde Hoeve

bbquality.nlPorkprocureur
€ 15,50/kg
Product price: € 15,50–€ 40,30

1000-2600g

Updated: 1-10-2026
Duroc Varkensprocureur – Heyde Hoeve
3 options

Duroc Varkensprocureur – Heyde Hoeve

internetslagerij.nlPorkprocureur
€ 15,71–€ 15,95/kg
Product price: € 15,95–€ 18,85

1000-1200g

Updated: 1-10-2026
Procureur half | Heyde Hoeve Duroc
3 options

Procureur half | Heyde Hoeve Duroc

inamood.nlPorkprocureur
€ 17,00/kg
Product price: € 16,15–€ 19,55

900-1200g

Updated: 1-10-2026
Barbecue procureurlappen 10 st.

Barbecue procureurlappen 10 st.

internetslagerij.nlPorkprocureur
€ 17,50/kg
Product price: € 17,50

1000g

Updated: 1-10-2026
Procureur lapjes | Heyde Hoeve Duroc

Procureur lapjes | Heyde Hoeve Duroc

inamood.nlSpecialtyprocureur
€ 18,00/kg
Product price: € 13,50

750g

Updated: 1-10-2026
Procureur lapjes gekruid | Heyde Hoeve Duroc

Procureur lapjes gekruid | Heyde Hoeve Duroc

inamood.nlSpecialtyprocureur
€ 18,00/kg
Product price: € 13,50

750g

Updated: 1-10-2026
Gemarineerde procureursteak - 2x 150 gram

Gemarineerde procureursteak - 2x 150 gram

mastermeat.nlPorkprocureur
€ 20,47/kg
Product price: € 6,14

300g

Updated: 1-10-2026
Iberico Procureur Spanje
3 options

Iberico Procureur Spanje

themeatlovers.nlPorkprocureur
€ 24,17–€ 25,04/kg
Product price: € 23,79–€ 27,79

950-1150g

Updated: 1-10-2026
Procureur Livar
10 options

Procureur Livar

butchery.nlSpecialtyprocureur
€ 24,43–€ 25,13/kg
Product price: € 26,39–€ 67,19

1000-2800g

Updated: 30-9-2026
Procureur Duke of Berkshire
4 options

Procureur Duke of Berkshire

butchery.nlSpecialtyprocureur
€ 24,72–€ 24,88/kg
Product price: € 33,59–€ 40,79

1300-1700g

Updated: 30-9-2026
Gekruide procureurrollade Livar

Gekruide procureurrollade Livar

butchery.nlSpecialtyprocureur
€ 24,77/kg
Product price: € 38,39

1500-1600g

Updated: 30-9-2026
Ibérico nek | Ibérico procureur
11 options

Ibérico nek | Ibérico procureur

lejean.nlPorkprocureur
€ 25,83–€ 27,15/kg
Product price: € 16,79–€ 44,79

650-1650g

Updated: 1-10-2026
Livar Procureur zonder been
12 options

Livar Procureur zonder been

beefensteak.nlPorkprocureur
€ 26,63–€ 26,71/kg
Product price: € 34,69–€ 77,29

1300-2900g

Updated: 1-10-2026

About pork neck (procureur)

Procureur is the Dutch name for pork neck, also called pork collar: the piece between the head and the back of the pig. The meat is marbled with fat, so it stays juicy even when you cook it for hours. That is why procureur is a go-to cut for pulled pork. Sliced on the grill it works well too.

You can buy procureur in several forms: as a whole boneless neck, as a half, as procureurlapjes (slices, plain or seasoned), as steaks or as a rolled roast (rollade). With seasoned slices you pay for the marinade per kilo too. If you want to season it yourself, buy plain.

The price per kilo depends mostly on the pig. Breeds and labels like Duroc, Livar, Iberico, Mangalitza and Duke of Berkshire cost more than standard Dutch pork. Most of those breeds are known for more fat running through the meat, and you can taste it. So always compare the same form and the same breed: a whole neck with a whole neck, slices with slices.

Making pulled pork? Buy a whole or half neck. The meat loses a fair bit of weight during the long cook, so buy generously. For a quick BBQ night, slices or steaks are easier: they are done in a few minutes.

Related cuts

BBQ planner

Plan a complete BBQ around pork neck (procureur)

Pick portions per person, build the menu, compare the total price.

→

Frequently asked questions about pork neck (procureur)

What does pork neck (procureur) cost per kilo?▾

At the 11 online butchers we track, pork neck (procureur) costs on average €19.50 per kilo (standard), €41.00 (iberico) and €17.18 (duroc) in October 2026. Check the table above for the current per-kilo price by shop.

Where can you buy pork neck (procureur) online?▾

Several Dutch online butchers sell pork neck (procureur), including Butchery, Internetslagerij, InAMood, BBQuality and MeatForMore. On MeatCode you can compare 32 pork neck (procureur) products from 11 shops, updated several times a week. Check the table above for current per-kilo prices by shop.

How do you season procureur?▾

For a whole pork neck a dry rub works well: salt, pepper, paprika, brown sugar, garlic powder and onion powder. Rub it in a few hours ahead, or the night before, so the salt can work its way in. For slices and steaks, salt and pepper are enough, maybe with some thyme or rosemary. Seasoned slices from a webshop can go straight on the grill.

How do you cook procureur on the BBQ?▾

There are two ways. A whole neck goes low & slow: indirect at 110 to 120 °C, to a core temperature of 92 to 95 °C. At that point the meat falls apart and you can pull it. Plan on a long day. Slices and steaks go over direct heat for a few minutes per side until cooked through. The fat in the neck keeps them juicy.

What is the difference between procureur and Boston butt?▾

Procureur is the neck of the pig. Boston butt is the American name for the upper part of the shoulder, which includes the neck. So a Boston butt is a bigger piece and is often sold bone-in. Both work for pulled pork.