Some shop links are affiliate. No extra cost.How does that work?

Beef steak (biefstuk) price per kg compared

In October 2026 the average price for beef steak (biefstuk) at the 12 online butchers we track is €45.26 per kilo (standard). MeatCode tracks 39 products from 12 Dutch online butchers, updated several times a week.

Prices per kg in this selection €17.50–€228.57/kg11 shops35 productsLast updated: 1 October 2026

Lowest price per kg per shop

Lowest price per kg for beef steak (biefstuk) per shop, from all in-stock products we track. Updated per shop.
ShopLowest €/kgUpdated
MeatForMore€17.50/kg1 October 2026
The Meatlovers€18.95/kg1 October 2026
Mastermeat€22.44/kg1 October 2026
InAMood€27.00/kg1 October 2026
Het Vleescentrum€27.45/kg30 September 2026
Aalvink€27.50/kg30 September 2026
Internetslagerij€35.00/kg1 October 2026
Beef en Steak€44.89/kg1 October 2026
Grutto€45.80/kg1 October 2026
Butchery€50.66/kg30 September 2026
LeJean€83.90/kg30 September 2026
BBQuality€85.71/kg1 October 2026
Filter:

24 products · laagste €/kg eerst

Biefstuk reepjes  (per kilo)
4 options

Biefstuk reepjes (per kilo)

meatformore.nlBeefbiefstuk

Lowest price per kg shown

Within the current selection on MeatCode

€ 17,50–€ 18,99/kg
Product price: € 18,99–€ 174,99

1000-10000g

Updated: 1-10-2026
Kogelbiefstuk HEEL (per kilo)
4 options

Kogelbiefstuk HEEL (per kilo)

meatformore.nlBeefbiefstuk
€ 18,50–€ 21,99/kg
Product price: € 21,99–€ 184,99

1000-10000g

Updated: 1-10-2026
Kogelbiefstuk GESNEDEN (per kilo)
4 options

Kogelbiefstuk GESNEDEN (per kilo)

meatformore.nlBeefbiefstuk
€ 18,50–€ 21,99/kg
Product price: € 21,99–€ 184,99

1000-10000g

Updated: 1-10-2026
Biefstukpuntjes

Biefstukpuntjes

themeatlovers.nlBeefbiefstuk
€ 18,95/kg
Product price: € 3,79

200g

Updated: 1-10-2026
Biefstukpuntjes - 250 gram

Biefstukpuntjes - 250 gram

mastermeat.nlBeefbiefstuk
€ 22,44/kg
Product price: € 5,61

250g

Updated: 1-10-2026
Biefstukreepjes

Biefstukreepjes

inamood.nlBeefbiefstuk
€ 27,00/kg
Product price: € 13,50

500g

Updated: 1-10-2026
Runderbiefstuk
6 options

Runderbiefstuk

hetvleescentrum.nlBeefbiefstuk
€ 27,45–€ 55,87/kg
Product price: € 5,49–€ 27,49

125-1000g

Updated: 30-9-2026
Biefstukje 5 stuks

Biefstukje 5 stuks

aalvink.nlSpecialtybiefstuk
€ 27,50/kg
Product price: € 16,50

600g

Updated: 30-9-2026
Gemarineerde biefstukpuntjes - 400 gram

Gemarineerde biefstukpuntjes - 400 gram

mastermeat.nlBeefbiefstuk
€ 27,98/kg
Product price: € 11,19

400g

Updated: 1-10-2026
Biefstuk

Biefstuk

aalvink.nlBeefbiefstuk
€ 29,50/kg
Product price: € 29,50

1000g

Updated: 30-9-2026
Biefstuk - 2x 150 gram

Biefstuk - 2x 150 gram

mastermeat.nlBeefbiefstuk
€ 31,93/kg
Product price: € 9,58

300g

Updated: 1-10-2026
Kogelbiefstuk
6 options

Kogelbiefstuk

hetvleescentrum.nlBeefbiefstuk
€ 32,95–€ 67,04/kg
Product price: € 6,59–€ 32,99

125-1000g

Updated: 30-9-2026
Gemarineerde biefstukreepjes
4 options

Gemarineerde biefstukreepjes

hetvleescentrum.nlBeefbiefstuk
€ 32,98–€ 33,16/kg
Product price: € 8,29–€ 32,99

250-1000g

Updated: 30-9-2026
Kogelbiefstuk heel | hiphang | Schots

Kogelbiefstuk heel | hiphang | Schots

inamood.nlBeefbiefstuk
€ 34,00/kg
Product price: € 39,10

1100-1200g

Updated: 1-10-2026
Kogelbiefstuk

Kogelbiefstuk

inamood.nlBeefbiefstuk
€ 35,00/kg
Product price: € 35,00

1000g

Updated: 1-10-2026
Kogelbiefstuk heel I Schots
2 options

Kogelbiefstuk heel I Schots

inamood.nlBeefbiefstuk
€ 35,00/kg
Product price: € 54,25–€ 57,75

1500-1700g

Updated: 1-10-2026
Kogelbiefstuk - 2x 150 gram

Kogelbiefstuk - 2x 150 gram

mastermeat.nlBeefbiefstuk
€ 35,93/kg
Product price: € 10,78

300g

Updated: 1-10-2026
Schotse hiphang biefstuk | portie 200 gram

Schotse hiphang biefstuk | portie 200 gram

inamood.nlBeefbiefstuk
€ 37,50/kg
Product price: € 7,50

200g

Updated: 1-10-2026
Biefstuklapjes gemarineerd vers

Biefstuklapjes gemarineerd vers

internetslagerij.nlSpecialtybiefstuk
€ 37,90/kg
Product price: € 18,95

500g

Updated: 1-10-2026
Ierse Kogelbiefstuk Heel (± 1 kg)

Ierse Kogelbiefstuk Heel (± 1 kg)

internetslagerij.nlBeefbiefstuk
€ 37,95/kg
Product price: € 37,95

1000g

Updated: 1-10-2026
Ierse Kogelbiefstuk (2 × 125 g)

Ierse Kogelbiefstuk (2 × 125 g)

internetslagerij.nlBeefbiefstuk
€ 38,00/kg
Product price: € 9,50

250g

Updated: 1-10-2026
BBQ Biefstuk – 2 stuks

BBQ Biefstuk – 2 stuks

internetslagerij.nlBeefbiefstuk
€ 38,04/kg
Product price: € 8,75

230g

Updated: 1-10-2026
Zijlendebiefstuk

Zijlendebiefstuk

hetvleescentrum.nlBeefbiefstuk
€ 38,45/kg
Product price: € 7,69

200g

Updated: 30-9-2026
Kogelbiefstuk Iers vers

Kogelbiefstuk Iers vers

internetslagerij.nlBeefbiefstuk
€ 39,75/kg
Product price: € 7,95

200g

Updated: 1-10-2026

About beef steak (biefstuk)

Biefstuk is a Dutch classic: quick in the pan and good on the BBQ. When a Dutch butcher or webshop sells plain "biefstuk", it usually means kogelbiefstuk, a round steak. It comes from the kogel, part of the top of the hind leg. Kogelbiefstuk is lean and firm, with little fat.

When it says "haasbiefstuk", the steak comes from the tenderloin (ossenhaas). That meat is more tender and usually costs more per kilo than kogelbiefstuk. So check which biefstuk you are comparing. Breed and origin count too: Irish and Scottish beef, Black Angus and Wagyu cost more than standard beef. Biefstukpuntjes and biefstukreepjes are small pieces and strips for the wok or the pan, handy when you cut the meat small anyway.

You buy biefstuk as single steaks or as a whole piece of kogelbiefstuk. A whole piece you slice yourself, so you choose the thickness. For the BBQ a steak of 2 to 3 cm works well: thin enough to cook fast, thick enough to stay pink inside. Good biefstuk is bright red and feels firm. Because kogelbiefstuk is so lean, it dries out fast if you cook it too long. Take it off the heat in time and let it rest for a bit.

Related cuts

BBQ planner

Plan a complete BBQ around beef steak (biefstuk)

Pick portions per person, build the menu, compare the total price.

→

Frequently asked questions about beef steak (biefstuk)

What does beef steak (biefstuk) cost per kilo?▾

At the 12 online butchers we track, beef steak (biefstuk) costs on average €45.26 per kilo (standard) in October 2026. Check the table above for the current per-kilo price by shop.

Where can you buy beef steak (biefstuk) online?▾

Several Dutch online butchers sell beef steak (biefstuk), including Internetslagerij, Het Vleescentrum, InAMood, Grutto and Mastermeat. On MeatCode you can compare 39 beef steak (biefstuk) products from 12 shops, updated several times a week. Check the table above for current per-kilo prices by shop.

What is the difference between biefstuk and haasbiefstuk?▾

Plain biefstuk is usually kogelbiefstuk, a round steak from the top of the hind leg. Haasbiefstuk comes from the tenderloin. Haasbiefstuk is more tender and milder in flavour, kogelbiefstuk is firmer and has more bite. Haasbiefstuk usually costs more per kilo, so check which of the two a webshop is selling.

How do you cook biefstuk on the BBQ?▾

Take the steak out of the fridge half an hour ahead. Grill it over direct, high heat for 2 to 3 minutes per side for a steak of 2 to 3 cm. Kogelbiefstuk is lean, so take it off the grill at a core temperature of 54 to 56 °C for medium rare. Let it rest for 5 minutes and slice across the grain.

What is Wagyu biefstuk?▾

Wagyu is a Japanese cattle breed known for heavy marbling: lots of fine fat running through the meat. That makes Wagyu biefstuk more tender and richer than regular kogelbiefstuk, so you eat less of it. Crossbreeds are sold as Wagyu too. So check the origin and the marbling score (BMS) the webshop lists.