Some shop links are affiliate. No extra cost.How does that work?

Chicken Breast price per kg compared

In October 2026 the average price for chicken breast at the 13 online butchers we track is €29.34 per kilo (standard), €25.90 (free-range), €34.21 (organic) and €84.25 (label rouge). MeatCode tracks 35 products from 13 Dutch online butchers, updated several times a week.

Prices per kg in this selection €6.75–€192.00/kg13 shops33 productsLast updated: 4 October 2026

Lowest price per kg per shop

Lowest price per kg for chicken breast per shop, from all in-stock products we track. Updated per shop.
ShopLowest €/kgUpdated
MeatForMore€6.75/kg4 October 2026
Het Vleescentrum€11.68/kg4 October 2026
Mastermeat€13.22/kg4 October 2026
Internetslagerij€13.50/kg4 October 2026
BBQuality€13.75/kg4 October 2026
InAMood€15.00/kg4 October 2026
The Meatlovers€15.19/kg4 October 2026
Beef en Steak€15.44/kg4 October 2026
Aalvink€15.99/kg4 October 2026
LeJean€17.12/kg4 October 2026
The Meat Boys€21.11/kg4 October 2026
Butchery€31.75/kg4 October 2026
Grutto€42.35/kg4 October 2026
Filter:

Average per kilo: standard €29.34·free-range €25.90·organic €34.21·label rouge €84.25

24 products · laagste €/kg eerst

Verse klasse A kipfilet - (per kg)
4 options

Verse klasse A kipfilet - (per kg)

meatformore.nlChickenkipfilet

Lowest price per kg shown

Within the current selection on MeatCode

€ 6,75–€ 8,49/kg
Product price: € 8,49–€ 67,49

1000-10000g

Updated: 4-10-2026
Kipfilet
3 options

Kipfilet

hetvleescentrum.nlChickenkipfilet
€ 11,68–€ 12,56/kg
Product price: € 3,14–€ 11,69

250-1000g

Updated: 4-10-2026
Kipfilet - 500 gram

Kipfilet - 500 gram

mastermeat.nlChickenkipfilet
€ 13,22/kg
Product price: € 6,61

500g

Updated: 4-10-2026
Kipfilet blokjes gekruid

Kipfilet blokjes gekruid

internetslagerij.nlSpecialtykipfilet
€ 13,50/kg
Product price: € 6,75

500g

Updated: 4-10-2026
Kipfiletreepjes gegaard
2 options

Kipfiletreepjes gegaard

bbquality.nlChickenkipfilet
€ 13,75/kg
Product price: € 2,75–€ 12,50

200g

Updated: 4-10-2026
Kipfilet

Kipfilet

internetslagerij.nlSpecialtykipfilet
€ 14,00/kg
Product price: € 3,50

250g

Updated: 4-10-2026
Kipfilet blokjes
3 options

Kipfilet blokjes

hetvleescentrum.nlChickenkipfilet
€ 14,29–€ 14,58/kg
Product price: € 3,59–€ 14,29

250-1000g

Updated: 4-10-2026
Kipfilet blokjes - 250 gram

Kipfilet blokjes - 250 gram

mastermeat.nlChickenkipfilet
€ 14,92/kg
Product price: € 3,73

250g

Updated: 4-10-2026
Nederlandse Kipfilet

Nederlandse Kipfilet

inamood.nlChickenkipfilet
€ 15,00/kg
Product price: € 7,50

500g

Updated: 4-10-2026
Geroosterde Kipfilet

Geroosterde Kipfilet

themeatlovers.nlChickenkipfilet
€ 15,19/kg
Product price: € 15,19

1000g

Updated: 4-10-2026
Kipfilet (Basic Premium)
2 options

Kipfilet (Basic Premium)

beefensteak.nlChickenkipfilet
€ 15,44/kg
Product price: € 10,81–€ 12,35

700-800g

Updated: 4-10-2026
Kipfilet

Kipfilet

aalvink.nlChickenkipfilet
€ 15,99/kg
Product price: € 15,99

1000g

Updated: 4-10-2026
Kipfiletlapje 5 stuks

Kipfiletlapje 5 stuks

aalvink.nlSpecialtykipfilet
€ 17,00/kg
Product price: € 8,50

500g

Updated: 4-10-2026
Maiskipfilet
3 options

Maiskipfilet

lejean.nlChickenkipfilet
€ 17,12–€ 17,30/kg
Product price: € 6,85–€ 8,65

400-500g

Updated: 4-10-2026
Kipfilet | Hoeve Hoen

Kipfilet | Hoeve Hoen

inamood.nlChickenkipfilet
€ 20,00/kg
Product price: € 10,00

500g

Updated: 4-10-2026
Kipfilet – Tante Door

Kipfilet – Tante Door

themeatboys.nlChickenkipfilet
€ 21,11/kg
Product price: € 9,50

450g

Updated: 4-10-2026
Kipfiletblokjes
2 options

Kipfiletblokjes

bbquality.nlChickenkipfilet
€ 21,40/kg
Product price: € 5,35

250g

Updated: 4-10-2026
Scharrel Kipfilet Nederland

Scharrel Kipfilet Nederland

themeatlovers.nlChickenkipfilet
€ 21,98/kg
Product price: € 10,99

500g

Updated: 4-10-2026
Scharrel Kipfilet Blokjes Nederland

Scharrel Kipfilet Blokjes Nederland

themeatlovers.nlChickenkipfilet
€ 23,98/kg
Product price: € 11,99

500g

Updated: 4-10-2026
Kipfilet
2 options

Kipfilet

bbquality.nlChickenkipfilet
€ 24,00/kg
Product price: € 6,00

250g

Updated: 4-10-2026
Gerookte kipfilet

Gerookte kipfilet

internetslagerij.nlGamekipfilet
€ 24,87/kg
Product price: € 9,95

400g

Updated: 4-10-2026
Gildehoen Kipfilet
3 options

Gildehoen Kipfilet

beefensteak.nlChickenkipfilet
€ 28,87–€ 28,98/kg
Product price: € 11,59–€ 14,49

400-500g

Updated: 4-10-2026
Gevulde kipfiletrollade Scharrel

Gevulde kipfiletrollade Scharrel

butchery.nlChickenkipfilet
€ 31,75/kg
Product price: € 26,99

800-900g

Updated: 4-10-2026
Bio kipfilet
2 options

Bio kipfilet

hetvleescentrum.nlOrganickipfilet
€ 31,96–€ 31,98/kg
Product price: € 7,99–€ 15,99

250-500g

Updated: 4-10-2026

About chicken breast

Chicken breast is by far the most-sold chicken cut in the Netherlands: lean, quick to cook and versatile. The fillet comes from the breast of the chicken and is almost fat free.

Price per kilo differs notably between shops. Free-range, organic, or slow-grown breeds (like Beter Leven 3-star or Label Rouge) cost more because of stricter production requirements. Packaging matters too: marinated breast or pre-cut strips are usually pricier than a large bag of whole fillets. Check the current prices above for the exact differences.

When buying, check the colour (light pink, not dull grey), the texture (firm and not watery) and the origin. Good chicken breast has no liquid pooling in the packaging. At online butchers, pack sizes are often larger (1–2 kg per pack), which can bring down the price per kilo.

Also useful

BBQ planner

Plan a complete BBQ around chicken breast

Pick portions per person, build the menu, compare the total price.

→

Frequently asked questions about chicken breast

What does chicken breast cost per kilo?▾

At the 13 online butchers we track, chicken breast costs on average €29.34 per kilo (standard), €25.90 (free-range), €34.21 (organic) and €84.25 (label rouge) in October 2026. Check the table above for the current per-kilo price by shop.

Where can you buy chicken breast online?▾

Several Dutch online butchers sell chicken breast, including BBQuality, Butchery, Het Vleescentrum, Internetslagerij and LeJean. On MeatCode you can compare 35 chicken breast products from 13 shops, updated several times a week. Check the table above for current per-kilo prices by shop.