Some shop links are affiliate. No extra cost.How does that work?

Ribeye price per kg compared

In October 2026 the average price for ribeye at the 13 online butchers we track is €57.35 per kilo (standard), €205.91 (wagyu), €85.91 (black angus) and €85.13 (dry-aged). MeatCode tracks 94 products from 13 Dutch online butchers, updated several times a week.

Prices per kg in this selection €22.99–€304.45/kg13 shops94 productsLast updated: 4 October 2026

Lowest price per kg per shop

Lowest price per kg for ribeye per shop, from all in-stock products we track. Updated per shop.
ShopLowest €/kgUpdated
MeatForMore€22.99/kg4 October 2026
BBQuality€27.50/kg4 October 2026
The Meat Boys€32.95/kg4 October 2026
Internetslagerij€33.33/kg4 October 2026
InAMood€34.50/kg4 October 2026
Het Vleescentrum€35.93/kg4 October 2026
Beef en Steak€40.50/kg4 October 2026
The Meatlovers€41.62/kg4 October 2026
Mastermeat€42.50/kg4 October 2026
Aalvink€42.99/kg4 October 2026
LeJean€53.89/kg4 October 2026
Butchery€62.70/kg4 October 2026
Grutto€75.80/kg4 October 2026
Filter:

Average per kilo: standard €57.35·wagyu €205.91·black angus €85.91·dry-aged €85.13

24 products · laagste €/kg eerst

Ribeye
4 options

Ribeye

meatformore.nlBeefribeye

Lowest price per kg shown

Within the current selection on MeatCode

€ 22,99–€ 25,99/kg
Product price: € 25,99–€ 229,90

1000-10000g

Updated: 4-10-2026
Duroc ribeye
6 options

Duroc ribeye

bbquality.nlBeefribeye
€ 27,50–€ 27,51/kg
Product price: € 9,63–€ 22,00

350-800g

Updated: 4-10-2026
Ribeye | Grasgevoerd rundvlees | Brazilië
4 options

Ribeye | Grasgevoerd rundvlees | Brazilië

themeatboys.nlBeefribeye
€ 32,95–€ 32,98/kg
Product price: € 72,50–€ 92,35

2200-2800g

Updated: 4-10-2026
Ribeye Hereford heel
3 options

Ribeye Hereford heel

internetslagerij.nlBeefribeye
€ 33,33–€ 33,50/kg
Product price: € 16,75–€ 50,00

500-1500g

Updated: 4-10-2026
Ribeye Hereford steak
4 options

Ribeye Hereford steak

internetslagerij.nlBeefribeye
€ 33,71–€ 33,80/kg
Product price: € 6,75–€ 13,50

200-400g

Updated: 4-10-2026
Ribeye | aan ’t stuk | Iers | Grasgevoerd

Ribeye | aan ’t stuk | Iers | Grasgevoerd

inamood.nlBeefribeye
€ 34,50/kg
Product price: € 36,23

1000-1100g

Updated: 4-10-2026
Ribeye
5 options

Ribeye

hetvleescentrum.nlBeefribeye
€ 35,93–€ 38,45/kg
Product price: € 7,69–€ 53,89

200-1500g

Updated: 4-10-2026
Hele Rib-eye (ca 2.5 kg)

Hele Rib-eye (ca 2.5 kg)

hetvleescentrum.nlSpecialtyribeye
€ 36,00/kg
Product price: € 89,99

2500g

Updated: 4-10-2026
Kalfsribeye
5 options

Kalfsribeye

bbquality.nlVealribeye
€ 40,00/kg
Product price: € 10,00–€ 18,00

250-450g

Updated: 4-10-2026
Ribeye steak (Basic Premium)

Ribeye steak (Basic Premium)

beefensteak.nlBeefribeye
€ 40,50/kg
Product price: € 7,29

180g

Updated: 4-10-2026
Ribeye Heel Brazilië
9 options

Ribeye Heel Brazilië

themeatlovers.nlBeefribeye
€ 41,62–€ 42,43/kg
Product price: € 64,99–€ 98,99

1550-2350g

Updated: 4-10-2026
Ribeye - 300 gram

Ribeye - 300 gram

mastermeat.nlBeefribeye
€ 42,50/kg
Product price: € 12,75

300g

Updated: 4-10-2026
Ribeye

Ribeye

aalvink.nlBeefribeye
€ 42,99/kg
Product price: € 42,99

1000g

Updated: 4-10-2026
Kalfsribeye rosé
2 options

Kalfsribeye rosé

internetslagerij.nlBeefribeye
€ 45,00/kg
Product price: € 9,00–€ 11,25

200-250g

Updated: 4-10-2026
Kalfsribeye rosé heel
2 options

Kalfsribeye rosé heel

internetslagerij.nlBeefribeye
€ 45,00–€ 45,50/kg
Product price: € 22,75–€ 45,00

500-1000g

Updated: 4-10-2026
Ribeye
9 options

Ribeye

bbquality.nlBeefribeye
€ 47,50–€ 47,51/kg
Product price: € 14,25–€ 42,75

300-900g

Updated: 4-10-2026
Ribeye | Premium grasgevoerd rundvlees | Argentinië
2 options

Ribeye | Premium grasgevoerd rundvlees | Argentinië

themeatboys.nlBeefribeye
€ 47,50/kg
Product price: € 104,50–€ 114,00

2200-2400g

Updated: 4-10-2026
Ribeye Steak Brazilië Gras
2 options

Ribeye Steak Brazilië Gras

themeatlovers.nlBeefribeye
€ 48,76–€ 49,95/kg
Product price: € 9,99–€ 12,19

200-250g

Updated: 4-10-2026
Wildrundvlees ribeye
2 options

Wildrundvlees ribeye

bbquality.nlBeefribeye
€ 49,23/kg
Product price: € 16,00

325g

Updated: 4-10-2026
Ribeye steak | Grasgevoerd

Ribeye steak | Grasgevoerd

inamood.nlBeefribeye
€ 49,49/kg
Product price: € 13,61

250-300g

Updated: 4-10-2026
Kalfs rib-eye steak (200 gram)

Kalfs rib-eye steak (200 gram)

hetvleescentrum.nlVealribeye
€ 49,95/kg
Product price: € 9,99

200g

Updated: 4-10-2026
Kalfs Ribeye Nederland

Kalfs Ribeye Nederland

themeatlovers.nlBeefribeye
€ 52,45/kg
Product price: € 10,49

200g

Updated: 4-10-2026
Ribeye Steak Angus Grasgevoerd
7 options

Ribeye Steak Angus Grasgevoerd

lejean.nlBeefribeye
€ 53,89–€ 54,49/kg
Product price: € 14,55–€ 21,25

270-390g

Updated: 4-10-2026
Ribeye | aan ’t stuk | Uruguay
2 options

Ribeye | aan ’t stuk | Uruguay

inamood.nlBeefribeye
€ 57,00/kg
Product price: € 48,45–€ 54,15

800-1000g

Updated: 4-10-2026

About ribeye

Ribeye is one of the most popular steaks in the Netherlands. The cut comes from the rib section and is recognised by the marbled fat eye in the middle, which gives the steak its name. That fat melts as the steak cooks, giving a rich and tender flavour.

Ribeye prices vary widely. The cheaper cuts are usually standard beef, while premium variants like Black Angus, dry-aged or Wagyu run a lot higher. The cut shape matters too: bone-in ribeye weighs more and is typically cheaper per kilo than a trimmed ribeye steak.

When choosing ribeye, look at the marbling (the pattern of white fat streaks running through the meat), the thickness of the cut (3 cm works best on the barbecue) and the origin. Good ribeye is bright red with creamy white fat, not brown or dull. Webshops usually note the breed and aging method on premium cuts.

Also useful

Related cuts

BBQ planner

Plan a complete BBQ around ribeye

Pick portions per person, build the menu, compare the total price.

→

Frequently asked questions about ribeye

What does ribeye cost per kilo?▾

At the 13 online butchers we track, ribeye costs on average €57.35 per kilo (standard), €205.91 (wagyu), €85.91 (black angus) and €85.13 (dry-aged) in October 2026. Check the table above for the current per-kilo price by shop.

Where can you buy ribeye online?▾

Several Dutch online butchers sell ribeye, including The Meatlovers, Butchery, BBQuality, InAMood and Beef en Steak. On MeatCode you can compare 94 ribeye products from 13 shops, updated several times a week. Check the table above for current per-kilo prices by shop.

What is the difference between ribeye and entrecôte?▾

Ribeye and entrecôte come from the same part of the cow but differ in how they are cut. Ribeye includes the full fat eye and the cap, making it more tender and richer. Entrecôte is a trimmed, leaner cut from the same rib. The flavour is similar; ribeye delivers a richer mouthfeel.