Some shop links are affiliate. No extra cost.How does that work?

Spare ribs price per kg compared

In October 2026 the average price for spare ribs at the 9 online butchers we track is €17.23 per kilo (standard), €20.20 (iberico) and €22.73 (duroc). MeatCode tracks 56 products from 9 Dutch online butchers, updated several times a week.

Prices per kg in this selection €5.50–€43.62/kg9 shops56 productsLast updated: 4 October 2026

Lowest price per kg per shop

Lowest price per kg for spare ribs per shop, from all in-stock products we track. Updated per shop.
ShopLowest €/kgUpdated
MeatForMore€5.50/kg4 October 2026
Internetslagerij€8.50/kg4 October 2026
Beef en Steak€9.50/kg4 October 2026
LeJean€10.89/kg4 October 2026
Aalvink€12.50/kg4 October 2026
BBQuality€12.60/kg4 October 2026
InAMood€16.00/kg4 October 2026
Butchery€16.93/kg4 October 2026
The Meatlovers€18.81/kg4 October 2026
Filter:

Average per kilo: standard €17.23·iberico €20.20·duroc €22.73

24 products · laagste €/kg eerst

Krabben (Spareribs) - (per kilo)
4 options

Krabben (Spareribs) - (per kilo)

meatformore.nlPorkspareribs

Lowest price per kg shown

Within the current selection on MeatCode

€ 5,50–€ 6,99/kg
Product price: € 6,99–€ 54,99

1000-10000g

Updated: 4-10-2026
Amerikaanse spareribs (10 kg) bevroren

Amerikaanse spareribs (10 kg) bevroren

meatformore.nlPorkspareribs
€ 6,50/kg
Product price: € 64,99

10000g

Updated: 4-10-2026
Buikspareribs (Kilo)
4 options

Buikspareribs (Kilo)

meatformore.nlPorkspareribs
€ 6,75–€ 8,49/kg
Product price: € 8,49–€ 67,49

1000-10000g

Updated: 4-10-2026
Spareribs rauw doos 10 kg.

Spareribs rauw doos 10 kg.

internetslagerij.nlPorkspareribs
€ 8,50/kg
Product price: € 85,00

10000g

Updated: 4-10-2026
Spareribs 10KG (Basic Premium)

Spareribs 10KG (Basic Premium)

beefensteak.nlPorkspareribs
€ 9,50/kg
Product price: € 95,00

10000g

Updated: 4-10-2026
Premium spareribs - dikbevleesd (1 KG)
4 options

Premium spareribs - dikbevleesd (1 KG)

meatformore.nlPorkspareribs
€ 10,80–€ 11,99/kg
Product price: € 11,99–€ 107,99

1000-10000g

Updated: 4-10-2026
Spareribs
4 options

Spareribs

lejean.nlPorkspareribs
€ 10,89–€ 11,28/kg
Product price: € 5,99–€ 9,59

550-850g

Updated: 4-10-2026
Spareribs rauw per 2 vers

Spareribs rauw per 2 vers

internetslagerij.nlPorkspareribs
€ 11,30/kg
Product price: € 16,95

1500g

Updated: 4-10-2026
Spareribs Dikbevleesd
10 options

Spareribs Dikbevleesd

lejean.nlPorkspareribs
€ 12,38–€ 12,96/kg
Product price: € 8,05–€ 20,09

650-1550g

Updated: 4-10-2026
Buik spareribs, wide cut

Buik spareribs, wide cut

aalvink.nlPorkspareribs
€ 12,50/kg
Product price: € 12,50

1000g

Updated: 4-10-2026
Spareribs (10 kg)

Spareribs (10 kg)

bbquality.nlPorkspareribs
€ 12,60/kg
Product price: € 126,00

10000g

Updated: 4-10-2026
Spareribs baby back ribs
7 options

Spareribs baby back ribs

beefensteak.nlPorkspareribs
€ 12,73–€ 13,98/kg
Product price: € 5,59–€ 12,73

400-1000g

Updated: 4-10-2026
Spareribs Rauw Dik Bevleesd
3 options

Spareribs Rauw Dik Bevleesd

internetslagerij.nlPorkspareribs
€ 13,56–€ 13,91/kg
Product price: € 9,75–€ 12,20

701-900g

Updated: 4-10-2026
Ibérico spareribs 5 kg

Ibérico spareribs 5 kg

lejean.nlPorkspareribs
€ 13,59/kg
Product price: € 67,95

5000g

Updated: 4-10-2026
Spareribs

Spareribs

aalvink.nlPorkspareribs
€ 13,99/kg
Product price: € 13,99

1000g

Updated: 4-10-2026
Spareribs gekruid

Spareribs gekruid

aalvink.nlPorkspareribs
€ 13,99/kg
Product price: € 13,99

1000g

Updated: 4-10-2026
Spareribs zonder ketting
4 options

Spareribs zonder ketting

bbquality.nlPorkspareribs
€ 14,00/kg
Product price: € 25,20–€ 30,80

1800-2200g

Updated: 4-10-2026
Spareribs sousvide gegaard
2 options

Spareribs sousvide gegaard

internetslagerij.nlSpecialtyspareribs
€ 14,04–€ 14,27/kg
Product price: € 10,00–€ 11,25

701-801g

Updated: 4-10-2026
Ibérico spareribs
6 options

Ibérico spareribs

lejean.nlPorkspareribs
€ 14,65–€ 15,26/kg
Product price: € 8,79–€ 16,79

600-1100g

Updated: 4-10-2026
Iberico Spareribs
3 options

Iberico Spareribs

beefensteak.nlPorkspareribs
€ 14,71–€ 15,27/kg
Product price: € 10,69–€ 13,24

700-900g

Updated: 4-10-2026
Spareribs met ketting per 3
2 options

Spareribs met ketting per 3

bbquality.nlPorkspareribs
€ 15,00/kg
Product price: € 40,50–€ 42,00

2700-2800g

Updated: 4-10-2026
Voorgegaarde spareribs per 3
4 options

Voorgegaarde spareribs per 3

bbquality.nlPorkspareribs
€ 15,20/kg
Product price: € 31,92–€ 36,48

2100-2400g

Updated: 4-10-2026
Spareribs gegaard
3 options

Spareribs gegaard

lejean.nlPorkspareribs
€ 15,85–€ 16,09/kg
Product price: € 11,89–€ 15,29

750-950g

Updated: 4-10-2026
Spareribs met ketting
4 options

Spareribs met ketting

bbquality.nlPorkspareribs
€ 16,00/kg
Product price: € 14,40–€ 19,20

900-1200g

Updated: 4-10-2026

About spare ribs

Spare ribs come from the belly side of the pig and are the classic low & slow choice on the barbecue. An average rack weighs 0.8 to 1.3 kilo and contains 11 to 13 bones. BBQ enthusiasts distinguish between "spare ribs" (the standard belly rib, fattier) and "baby back ribs" (from the loin, leaner and shorter).

Prices per kilo vary widely. Premium variants like Iberico, Duroc, or Livar cost clearly more than standard spare ribs. Pre-marinated or pre-seasoned ribs are usually a bit more expensive than bare racks; check if the marinade matches your taste, or buy plain and season yourself. Check the current prices above for today's per-kilo numbers by variant.

When buying, check the thickness of the meat over the bones (at least 0.5 cm), the evenness of the rack, and whether the membrane on the underside has been removed. Removing the membrane saves you 10 minutes of prep and gives a much better bite. The classic preparation is the 3-2-1 method: 3 hours smoking indirectly, 2 hours wrapped in foil with juice, 1 hour back on the grill with sauce. Plan on one full rack per two people.

Also useful

Related cuts

BBQ planner

Plan a complete BBQ around spare ribs

Pick portions per person, build the menu, compare the total price.

→

Frequently asked questions about spare ribs

What does spare ribs cost per kilo?▾

At the 9 online butchers we track, spare ribs costs on average €17.23 per kilo (standard), €20.20 (iberico) and €22.73 (duroc) in October 2026. Check the table above for the current per-kilo price by shop.

Where can you buy spare ribs online?▾

Several Dutch online butchers sell spare ribs, including BBQuality, Beef en Steak, InAMood, Internetslagerij and LeJean. On MeatCode you can compare 56 spare ribs products from 9 shops, updated several times a week. Check the table above for current per-kilo prices by shop.

How long do spare ribs take on the barbecue?▾

The classic 3-2-1 method takes 6 hours at 110–120 °C: 3 hours smoking indirectly for flavour and colour, 2 hours wrapped in foil with a splash of apple juice for tenderness, and 1 hour back on the grill with sauce for the glaze. For baby back ribs, 2-2-1 often works better because they are leaner and thinner.

What is the difference between spare ribs and baby back ribs?▾

Spare ribs come from the belly side and are longer, fattier and more flavourful. Baby back ribs come from the loin, are shorter (10–13 cm), leaner, and cook faster. Per-kilo prices for baby back ribs are often higher.